Syn.: Cynoglossum bracteolatum Opiz in Brecht. et Opiz, Cynoglossum vulgare L.
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Mírný pás Eurasie, v Evropě na severu po jižní Skandinávii, na jihu po střední Španělsko a severní Řecko, dále se areál táhne přes Turecko a Írán až do Kazachstánu. Druhotně rozšířen i v Severní Americe.
U nás roste roztroušeně až hojně především na jižní Moravě a ve středních a severozápadních Čechách, jinde jen vzácně a ojediněle, mnohdy pouze přechodně.
Ekologie: Roste na okraji polí a cest, na pastvinách, skalnatých svazích, stanovištích dotčených lidskou činností, v pásmu od nížin do pahorkatin. Kvete do května do července.
Popis: Dvouletá bylina, 30–90 cm vysoká. Lodyha je přímá, pokrytá měkkými chlupy, listy jsou kopinaté, dolní řapíkaté, horní přisedlé, po obou stranách měkce chlupaté, na licní straně někdy drsnější. Květy vyrůstají ve vijanech, koruna je nálevkovitá, tmavě červená až fialová. Plodem je tvrdka se zřetelnou hřbetní ploškou a kotvičkovitými osténky. Druh je dosti variabilní.
Využití: Kořen i nadzemní část rostliny se dříve používala v tradiční medicíně.
Poznámka: Užanka lékařská (stejně jako některé další druhy z čeledi Boraginaceae) je živnou rostlinou pro tesaříka Opsilia coerulescens, je často navštěvovaná i motýly.
Fotografováno dne 10. 5. 2003 (Česko, Morava, Čejkovické Špidláky).